Jste připravená na porod ?
Většina těhotných žen si jistě klade otázku, co udělat, aby porod proběhl hladce a bez poranění. Jedním z předpokladů pro porod bez komplikací je, aby probíhal vlastním tempem, v klidu a bezpečí. Je potřeba, aby se žena cítila uvolněná, nerušená okolím.
Důležitá je i vhodná předporodní příprava. Existuje řada tipů a doporučení. Jednou z osvědčených možností je zdravotnický prostředek Aniball. Jedná se o silikonový nafukovací balonek, se kterým je možné cvičit nejdříve od 37. týdne těhotenství, optimálně 15 - 30 minut denně. Princip spočívá v nácviku zapojení svalů pánevního dna a správného dýchání.
Balonek by měl ženu naučit jak se při porodu uvolnit, bez násilného tlačení, které vede k poraněním. Umožňuje vyzkoušet nejvhodnější porodní polohu i pocit, který způsobuje nutkání na "tlačení" a napomáhá pochopit jak s tímto tlakem pracovat. Podporuje tak intuitivní chování při porodu, které je pro jeho dobrý průběh podstatné. Rodičky se nezaleknou tlaku hlavičky a přesně vědí, jak dýchat a efektivně "zatlačit", získají potřebnou sebedůvěru. Díky pravidelnému a šetrnému tréninku zlepšuje flexibilitu tkání. Výsledkem je snížení rizika samovolného poranění nebo nutnosti nástřihu hráze.
Aniball není dilatační pomůckou! Těhulky se často na nejrůznějších fórech předhání "na kolik centimetrů" balonek nafoukly?! Což je nesmysl. K maximálnímu rozvolnění porodních cest dochází až při samotném porodu, vlivem jedinečného hormonálního koktejlu. Cílem přípravy je naučit se naslouchat vlastnímu tělu! Existují ženy, které s balonkem cvičily maximálně 5x, extrémně jej nenafukovaly, pouze se soustředily na správné dýchání. Pánevní dno a bránice jsou jako dvojčata, která spolupracují - pohybují se koordinovaně- v kontextu s dechem: při nádechu relaxují, výdechem aktivují. Ženy, které si tento princip uvědomí a osvojí, mají u porodu výhodu. Když ucítí nutkání na tlačení, vědí, že se za pomoci hlubokého nádechu uvolní, bez násilného tlačení, zadržování dechu, zatínání bříška a svěračů, které vede k poranění struktur pánevního dna a např. petechiím v obličeji.
Každá žena by měla vědět, že po vaginálním porodu i císařském řezu je nutné s pánevním dnem dále pracovat. Protože nejenom porod, ale celé těhotenství může způsobit narušení integrity pánevního dna, které vede k závažným poruchám jeho funkce (např. diastáza, inkontinence, bolestivá menstruace, zhoršená kvalita milostného prožitku, neschopnost otěhotnět, bolesti beder, kyčlí, obstipace, varixy,...). Jakákoliv nerovnováha na úrovni pánevního dna se může projevit dysfunkcí a to i na jiných, zdánlivě nesouvisejících, částech těla, např. bolestmi hlavy nebo psychickými problémy.
K prevenci potíží a efektivní rehabilitaci po šestinedělí může sloužit klasický Aniball i jeho menší varianta Aniball Inco. Více informací získáte na www.aniball.cz