Co je těhotenský proužek ?

20.01.2020

Linea nigra - těhotenský proužek

Díváte se, jak vám roste těhotenské bříško a najednou si všimnete tmavého proužku u pupíku. Nepanikařte: to jen vaše miminko o sobě dává vědět neškodným příznakem těhotenství. Kdy linea nigra zmizí? A jak můžete tuto vadu na kráse do té doby zamaskovat? 

Těhotenský proužek - Linea nigra
Těhotenský proužek - Linea nigra

Co je linea nigra?

Někdy přezdívaná linea negra (černá linie), jedná se o vertikální proužek "půlící bříško", táhnoucí se od pupíku ke stydké kosti.

Kromě nelibosti těhotné ženy nad drobnou vadou na kráse se linea nigra nepojí s žádnými zdravotními důsledky.

  • Strie má v těhotenství až 80% těhotných

"Jde o čistě kosmetickou záležitost, nic, co by znepokojovalo lékaře.", tvrdí gynekolog Michelle Tollefson.

Ztmavení pleti potká přes 75 % těhotných žen. Úkaz se na vašem bříšku se ve skutečnosti vyskytoval vždy: během těhotenství však tmavne a dává o sobě více vědět.

  • Poloha plodu před porodem. Jaká je nevhodnější

Proč se linea nigra objevuje během těhotenství?

Za tento stav mohou těhotenské hormony. Stimulují melanocyty, které způsobují hyperpigmentaci tzv. linea alba: bílého či bezbarvého proužku na vaší pleti, který jste zřejmě předtím nikdy nezpozorovala.

  • 5 věcí, které by každá těhotná žena měla vědět o opalování

Zvýšená pigmentace během těhotenství ve skutečnosti zasáhne pokožku na mnoha částech těla. Například ztmavnutí v oblasti obličeje je známé jako melasma (příp. chloasma) aneb těhotenská maska. Přes 40 % těhotných žen zase potká hyperpigmentace prsních dvorců či bradavek.

Ženám s tmavším odstínem kůže se linea nigra pravděpodobně zabarví výrazněji.

V kolikátém těhotenském trimestru a týdnu se linea nigra objeví?

Těhotenství má tendenci hnědou čáru nakreslit během 2. trimestru, nejčastěji okolo 23. týdne těhotenství.

Jak zmírnit tvorbu linea nigra v těhotenství?

Několik jednoduchých tipů vám potencionálně pomůže tzv. černý proužek zamaskovat:

  • Vhodný jídelníček: Dostatečná konzumace kyseliny listové může pleť přemluvit k návratu do světlejšího odstínu. Vhodnou volbu proto představuje těhotenská strava bohatá na folát, který získáte ze zelené listové zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Také nezapomeňte užívat prenatální vitamíny.
  • Kyselina listová - metafolin
  • Taktika pokrývače: Vaše usilovné opalování se na pláži obvykle hyperpigmentaci ještě posílí. Sluňte se bez kosmetických následků díky krémům na opalování (minimálně s faktorem 30) a zakrytému břichu. A vyhněte se soláriu.
  • Mazat a smazat: Po porodu, pokud nekojíte, se obvykle vyplatí sáhnout po bělícím či zesvětlujícím krému. Lze také využít krémy s retinolem s místní aplikací. Tyto přípravky potlačují tvorbu kožního barviva a podporují rovnoměrné rozložení melaninu v pokožce.
  • Hledáte-li přírodní řešení vhodné již během těhotenství, zkuste nanést na kůži trochu citronové šťávy.

Kdy se linea nigra vytratí?

Těhotenského znaménka vás přirozeně zbaví porod a prvních několik měsíců mateřství. Netřeba žádných zásahů či speciální péče.

Napoví linea nigra pohlaví miminka?

Před vynálezem technologií typu sonograf či genetické testování spoléhaly nedočkavé ženy v těhotenství na různé babské rady pro zjištění pohlaví miminka.

Mýtus praví, že pokud černá linie pokračuje nad pupíkem, očekáváte chlapečka. Jestliže naopak končí již pod pupkem, můžete přidat do výbavičky růžový overal.

Podle druhé pověry už samotná přítomnost této jizvy značí narození chlapečka. A prý jako kompenzace za tuto vadu na kráse se nastávající mamince nevytvoří strie.

Těhotenství znamená z pohledu fyzických změn snad nejbouřlivější období života ženy. Estetické projevy gravidity se naštěstí na počátku mateřství obvykle přirozeně vytratí. Navíc se těhotná žena může značně zasadit o skrytí fyziologických vad na kráse již během očekávání miminka. Prevence typu omezení opalování, odříkání si návštěv solárka či zdravé stravování svým významem přesahuje oblast dermatologie.

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský