Přírodní péče o tělo nejen v těhotenství

02.11.2020

Pohodové těhotenství a porod je přáním každé ženy. Už pomalu přemýšlíte nad tím, jak postupně připravit tělo na fyzickou a psychickou zkoušku? Věřte, že příroda skrývá cenné tajemství a triky, jak ulevit našemu tělu od předporodního stresu a těhotenských nástrah.

Jaké mě čekají změny v těhotenství?

Vlivem hormonů se různě mění nálady a psychické rozpoložení. I běžné malichernosti mohou zničehonic najednou vyvést z míry, hezké momenty dojmout. Je zcela přirozené, že pocity radostného očekávání někdy střídá sklíčenost a obavy vyvolané pozorováním měnící se postavy.

Hormony postupně začínají způsobovat nejen změnu postavy, ale i pokožky, která se může začít vysušovat a reagovat citlivěji než dříve, to vše často doprovází svědění. Nebojte, po porodu i ty nejnepříznivější tělesné změny časem zmizí a budete-li o své tělo pečovat a pravidelně cvičit, vaše pružná pokožka a pevná postava se vám brzy vrátí.

Péče o tělo v těhotenství

Pravidelná péče je tou nejlepší prevencí. Každý den si najděte pár minut jen pro sebe a hýčkejte se. Pohlídejte, aby vaše pokožka dostávala patřičnou výživu, byla dostatečně vláčná a poddajná. Váš dobrý pocit ze sebe sama významně přispívá k vaší spokojenosti a rovnováze, k vnitřní a vnější harmonii.

Jak na strie v těhotenství

Strie (pajizévky) vznikají na kůži, jestliže je napjatá nad mez normální pružnosti. Nejčastější příčinou bývá rychlý růst nebo přibývání na váze. V těhotenství se tyto pruhovité trhlinky objevují především na bříšku, prsou a stehnech.

Málokdy zmizí úplně, jejich vzniku však můžete předejít pravidelným používáním Těhotenského pěsticího oleje se zvláčňujícími rostlinnými oleji a zklidňujícími esencemi. Vynikající je i čistý, 100% přírodní za studena lisovaný baobabový nebo makadamiový olej.

Prevence nastřihnutí hráze při porodu

Bojíte se případného nastřihnutí hráze při porodu? Zkuste co nejlépe připravit tkáň v oblasti hráze na tlak, který ji čeká. Zahajte pravidelnou masáž již připraveným olejem na Masáž hráze alespoň 6 týdnů před očekávaným porodem a věnujte se této oblasti každý den po koupeli alespoň 5-10 minut. Olej pokožku dostatečně zvláční a zajistí její pružnost a odolnost vůči poranění.

Problémy s kojením i bolestivá prsa

Pamatujte si, že vaše láska a mazlení jsou pro dítě právě tak důležité jako mateřské mléko, které mu dáváte. Nepodceňte péči o prsy a přibližně 4 týdny před očekávaným porodem jemně prsy masírujte špičkami prstů směrem ke dvorci.

Použijte k masáži již připravený Prsní olej s esencemi, které napomáhají prokrvení, prohřátí tkáně pro podporu tvorby a uvolňování mléka. Navíc s pomocí za studena lisovaných olejů prsy změkčuje a pomáhá zabránit potížím při kojení v podobě tvrdých citlivých bulek.

Aromaterapie na stres i nervy v těhotenství

Aromaterapie je skvělým pomocníkem v náročném psychickém období nejen před porodem. Využívá blahodárných účinků esenciálních olejů na tělo i duši. Stejně jako je každé těhotenství individuální záležitostí, je tomu tak u volby esenciálních olejů i dávkování.

Buďte pečlivá, trpělivá a vždy se řiďte intuicí. Vůně, které vám jsou nepříjemné pro vás nebudou to pravé ořechové. Pozor, aromaterapii můžete zahájit nejdříve po prvním trimestru a pokud si nebudete čímkoliv jistá, obraťte se vždy na zkušeného aromaterapeuta nebo lékaře.

Které esenciální oleje zvolit v těhotenství?

Bez obav můžete sáhnout po esenciálním oleji s příjemnou citrusovou vůní: bergamot, Litsea Cubeba, pomeranč, citrón, mandarinka nebo grep. Povzbuzují, zlepšují náladu, osvěžují a pomáhají i při ranních nevolnostech. Použijte je ale vždy v malém množství, stačí přivonět k lahvičce nebo přidat pár kapek do aromalampy. Bohatě postačí 1-3 kapky nebo poloviční množství, než jste byly zvyklé.

Při pocitu nejistoty můžete sáhnout po neroli, kterou ocení i nervózní tatínkové u porodu. Pomůže ivelmi jemná forma levandule (Lavandula angustifolia) která pomáhá při úzkostech a navozuje klidný spánek.

Naopak se vyhněte obloukem silně prohřívajícím, kořenitým a aromatickým vůním. Patří zde například: bazalka, kafrovník, rozmarýna, verbena, muškátový oříšek, santalové dřevo, majoránka, jalovec, oregano, pelyněk, petržel, ravensara, saturejka.

Květinová voda nejen pro miminka

Pokud se přece jen aromaterapie trochu obáváte, vyzkoušejte její jemnou osvěžující podobu - květinové vody. Osvěžují, hydratují, čistí a tonizují pokožku a harmonizují psychiku.

Pro období těhotenství je úžasná 100% Bio růžová voda podporující ženství a sebevědomí v sebe sama. Určitě si zamilujete i 100% Bio levandulovou vodu, která uklidňuje a napomáhá usínání. Obě květinové vody jsou něžným osvěžením i pro miminka.

Užijte si vzácné chvíle absolutní blízkosti. Věřte, že držet miminko poprvé v náručí přináší velké emoce, zároveň v nás probudí ty nejskrytější přirozené instinkty.


Více informací o aromaterapii a přírodní kosmetice na www.saloos.cz